Committee

KENDRIYA VIDYALAYA NO.1, TIRUPATI

COMMITTEES

S.No

Name of Committee

Shift-I

Shift-II

1.     

Admission Committee

1. Mr. EVLN Vamsi Krishna, PGT

2. Mrs. A Ajitha, PGT

3. Mrs. Sheeja Vinod, PGT

4. Mr. N Ravichand, TGT

5. Mrs. B Maduri, PRT

6. Mr. N Ramamurthy, PRT

1. Mrs. T Padmaja, TGT

2. Mr. Kamal, PRT

3. Mr. Dileep, PRT

2.     

Internal Examination

1. Mr. R Ravi Kumar, TGT

2. Mr. R S Saroj, PGT

3. Mr. C Munish Kumar, TGT

4. Mr. Sahahzad Arabi, PGT

5. Mrs. G Sandhya Rani, TGT

Primary:

1. Mr. K Vikram, PRT

2. Mr. P S Reddy, PRT

3. Mrs. A Sarojini, PRT

1. Mr. P P Naidu, TGT

2. Mrs. L Renuka, TGT (C)

3. Mr. Hari, TGT (C)

4. Ms. Padma Priya, TGT (C)

3.     

CBSE and External Examination

1. Dr. G Yadagiri, PGT

2. Mrs. A Ajitha, PGT

3. Mrs. G Sandhya Rani, TGT

4. Mrs. Sheeja Vinod, PGT

1. Mr. PP Naidu, TGT

2. Mr. Dileep, PRT

3. Mr. Kamal, PRT

4. Mr. Chand Basha, Comp In

4.     

Time Table Committee

1. Mr. Ch Joseph Babu, PGT

2. Mrs. G Sandhya Rani, TGT

3. Dr. Anand Dixit, TGT

4. Mrs. Sheeja Vinod, PGT

Primary:

1. Mr. G Ramamohan, PRT

2. Mr. K J Pillai, PRT

3. Mr. R J Mohan Reddy, PRT

1. Mrs. T Padmaja, TGT

2. Mr. Kamal, PRT

3. Mr. Anand, PRT

4. Ms. Lavanya, TGT (C)

5. Mrs. Drakshyani, Comp Ins

 

5.     

CCA Committee

1. Mr. E Ranganna, PGT

2. Ms. AR Sunita Bai, TGT

3. Mr. R S Saroj, PGT

4. Dr. Anand Dixit, TGT

Primary:

1. Mr. B Balasubramanyam, PRT

2. Mrs. B Madhuri, PRT

3. Mrs. B Annapurna, PRT (M)

1. Ms. M R Tulasi, TGT (C)

2. Mr. B N Swamy, PRT (M)

3. Mrs. T Padmaja, TGT

4. Ms. Pooja, PRT

5. Ms. Harita, PRT

6.     

Discipline Committee

1. Mr. Sunil Kumar, TGT

2. Dr. G Yadagiri, PGT

3. Mrs. Sheeja Vinod, PGT

4. Mr. Sahahzad Arabi, PGT

5. Mr. C Munish Kumar, TGT

6. Mr. B Gopi, TGT

7. Mrs. V Satyavathi, PRT

8. Mrs. B Annapurna, PRT (M)

9. Mr. M Narayana Naik, PRT

10. Mrs. B Madhuri, PRT

11. Mr. N Ravichand, TGT

1. Mr. P P Naidu, TGT

2. Mr. B N Swamy, PRT (M)

3. Ms. M R Tulasi, TGT (C)

4. Mrs. L Renuka, TGT (C)

5. Ms. Pooja, PRT

6. Ms. Kamal, PRT

7.     

Scout & Guides

Scouts:

1. Mr. N Ramamurthy, PRT

2. Mr. M Narayana Naik, PRT

3. Mr. Sunil Kumar, TGT

Guides:

1. Ms. A R Sunita Bai, TGT

2. Mrs. V Satyavathi, PRT

3. Mrs. B Annapurna, PRT (M)

Scouts:

1. Mr. B N Swamy, PRT (M)

2. Mr. P P Naidu, TGT

3. Mr. Anand, PRT

4. Mr. Dileep, PRT

Guides:

1. Mrs.  T Padmaja, TGT

2. Ms. Pooja, PRT

8.     

Cubs and Bulbul

Cubs:

1. Mr. K J Pillai, PRT

2. Mr. C Munish Kumar, TGT

3. Mr. K Vikram, PRT

Bulbuls:

1. Mrs. R Vijayakumari, PRT

2. Mrs. A Sarojini, PRT

3. Ms. Sunita Yadav, PRT

4. Ms. Poonam Goel, PRT

Cubs:

1. Mr. Kamal, PRT

2. Mr. Badal, PRT

Bulbuls:

1. Ms. Indu Verma, PRT

2. Ms. Pooja, PRT

9.     

PA System

1. Mr. B Gopi, TGT

2. Mr. N Ravichand, TGT

Primary:

1. Mrs. V Satyavathi, PRT

2. Mrs. B Annapurna, PRT (M)

1. Mrs. T Padmaja, TGT

2. Mr. B N Swamy, PRT (M)

3. Ms. M R Tulasi, TGT

10.  

First Aid Committee & Medical Examination

1. Mr. Sunil Kumar, TGT

2. Mrs. Sheeja Vinod, PGT

3. Ms. Deepika Sharma, TGT

4. Ms. M Bindu Madhavi, Nurse

1. Ms. M R Tulasi, TGT (C)

2. Ms. Kavitha, PRT (C)

3. Ms. M Bindu Mahavi, Nurse

11.  

Rajabasha Committee

1. Mr. R S Saroj, PGT

2. Dr. Anand Dixit, TGT

3. Mrs. Ajitha Tripati, TGT (C)

4. Mr. K S Prasad, ASO

 

1. Ms. Indu Verma, PRT

2. Mr. N Maharana, PRT

3. Mr. Sharma, TGT

4. Mr. D R Reddy, SSA

12.  

Swatch Bharth & Cleanliness Committee

1. Mr. Sunil Kumar, TGT

2. Mr. G Sekhar Reddy, S Coach

3. Mr. A Sekhar Reddy, Yoga

4. Ms. Deepika Sharma, TGT

5. Mrs. Sheeja Vinod, PGT

6. Mr. N Ramamurthy, PRT

7. Mrs. V Sathyavathi, PRT

8. Mrs. B Annapurna, PRT (M)

All Class Teachers

1. Mr. Badal Vasnik, PRT

2. Ms. Pooja, PRT (C)

3. Ms. Usha Rani

13.  

NAEP Committee

1. Mrs. G Sandhya Rani, TGT

2. Mr. CH Joseph Babu, PGT

3. Mr. Vamsi Krishna, PGT

1. Mr. P P Naidu, TGT

2. Mrs. T Padmaja, TGT

3. Ms. Kantha

14.  

Guiding & Counseling

1. Mrs. Sheeja Vinod, PGT

2. Ms. A R Sunita Bai, TGT

3. Mrs. V Satyavathi, PRT

4. Mrs. B Annapurna, PRT (M)

5. Mr. N Ramamurthy, PRT

6. Mr. M Narayana Naik, PRT

1. Ms. Indu Verma, PRT

2. Mr. Kamal, PRT

-

15.  

Grievances Redressel Committee

1. Mr. Vamsi Krishna, PGT

2. Ms. Sheeja Vinod, PGT

3. Mr. Sahahzad Arabi, PGT

4. Mrs. G Sandhya Rani, TGT

5. Mr. R Ravi Kumar, TGT

6. Ms. A R Sunita Bai, TGT

-

16.  

ACP Programme

1. Mrs. G Sandhya Rani, TGT

2. Mr. N Ravichand, TGT

3. Dr. Anand Dixit, TGT

4. Mr. C Munish Kumar, TGT

-

17.  

Flag Hoisting & Lowering Committee

Hoisting:

1. Mr. Sunil Kumar, TGT

2. Mr. E Ranganna, PGT

3. Ms. A R Sunita Bai, TGT

4. Mrs. V Sathyavathi, PRT

5. Mr. N Ravichand, TGT

Lowering:

1. Mrs. T Padmaja, TGT

2. Mr. B N Swamy, PRT (M)

3. Mr. P P Naidu, TGT

18.  

Social Science Exhibition

1. Ms. A R Sunita Bai, TGT

2. Mrs. B Annapurna, PRT (M)

3. Mr. E Ranganna, PGT

4. Mr. R S Saroj, PGT

5. Mr. Sahahzad Arabi, PGT

1. Mrs. L Renuka, TGT (C)

2. Ms. Usha Rani, TGT (C)

19.  

Science Exhibition

1. Mr. CH Joseph Babu, PGT

2. Mr. G Yadagiri, PGT

3. Mrs. Sheeja Vinod, PGT

1. Ms. M R Tulasi, TGT (C)

2. Ms. Kavitha, TGT (C)

20.  

NCSC

1. Mr. CH Joseph Babu, PGT

2. Mr. G Yadagiri, PGT

3. Mrs. Sheeja Vinod, PGT

1. Ms. M R Tulasi, TGT (C)

2. Ms. Kavitha, TGT (C)

21.  

PRMO

1. Mr. Vamsi Krishna, PGT

2. Mr. R Ravi Kumar, TGT

3. Mr. C Munish Kumar, TGT

1. Mr. G Hari, TGT (C)

2. Ms. Lavanya, TGT (C)

22.  

CMP

1. Mrs. V Sathyavathi, PRT

2. Mr. N Ramamurthy, PRT

3. Mr. R J M Reddy, PRT

1. Mr. Anand, PRT

2. Ms. Pooja, PRT

3. Ms. Indu Verma, PRT

23.  

Excursion Committee

1. Dr. Anand Dixit, TGT

2. Mr. B Gopi, TGT

3. Mr. M Narayana Naik, PRT

4. Mr. P S Reddy, PRT

5. Mrs. B Annapurna, PRT (M)

6. Mrs. R Vijayakumari, PRT

 

1. Mr. P P Naidu, TGT

2. Mr. B N Swamy, PRT (M)

3. Mr. Badal Vasnik, PRT

4. Ms. Pooja, PRT

 

 

 

24.  

Website Committee

1. Mrs. A Ajitha, PGT

2. Computer Instructors

3. Mr. T Murali Krishna, DEO

1. Computer Instructors